تبلیغات
Knowledge of the world of plant physiology - ژن و وراثت
 
درباره وبلاگ
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Knowledge of the world of plant physiology
عنوان تحقیق : ژن و وراثت       

               

                       چکیده  عنوان تحقیق این ژن و وراثت میباشد. هدف من از این کار آگاه کردن خواننده از شباهت ها و تفاوت های هستی خلقت است و این لذت بخش است که ما دلیل این زیبایی ها را بدانیم و به دیگران نیز بیاموزیم که چگونه این شباهت ها به نسل های بعد انتقال میابد برای جمع آوری اطلاعات به سایت های معتبر ا ، کتاب های مربوطه و پرس وجو های بسیار از معلمان عزیزعلوم تجربی مراجعه کرده ام. .و در نهایت نتیجه ی کلی که میتوان از این تحقیق گرفت این است که تمام ویژگی ها از مولکول های دی ان ای   به ارث می رسد.                       

مقدمه من در این تحقیق به چگونگی به ارث رسیدن صفات مختلف به انسان های دیگر است. با خواندن این تحقیق در میابیم که ژن در بر دارنده این صفات است،ژن درواقع حاوی ویژگی های ارثی انسان هاست که از پدر و مادر به فرزندان، منتقل می شود. امیدوارم با خواندن این تحقیق به راز پیچیده ی ژن و مولکول هایدی ان ای دست یابید.                                     

  ماهیت ژن     ژن چیست؟ ژن نوعی حافظه و بایگانی اطلاعات است.در این بایگانی همه اطلاعات ما به شکل رمزر، مثل اطلاعات رنگ موی ما،انداره های بدن ما،کک مکی بودن صورت ما، رنگ آبی یا قهوه ای چشم ما،حالت گوش ها وبسیاری اطلاعات دیگر در آن  نگهداری می شوند. این اطلاعات صفات ظاهری ما هستند که آن ها را از ژن های پدر ومادرمان به ارث برده ایم. بنا بر این ژن ها را صفات ارثی هم می نامند. علمی را که در باره ی اصول وقوانین ارثی پژوهش میکند،علم ژنتیک یا ژن شناسی می نامند. آنچه کارشناسان علم ژنتیک امروزه در باره ی ژن میدانند ، نتیجه یک پژوهش طولانی است.                 برای یافتن ژن باید به اعماق بدن نگاه کرد. در زیر میکروسکوپ می توان تشخیص داد که پوست ما از سازه های کوچک تری ساخته شده است که با چشم غیر مسلح نمی توان آن ها را دید. زیست شناسان به این سازه ها سلول می گویند. نه فقط پوست ما دارای سلول است بلکه همه ی اندام های بدن ما از سلول ساخته شده اند. زیست شناسان ارزیابی کرده اند که بدن یک انسان بالغ کم و بیش از 100 بیلیون سلول ساخته شده است. به کمک یک میکروسکوپ میتوان هسته داخل سلول را دید. تگر در زیر میکروسکوپ به درون هسته سلول نگاه کنیم یافته های جالب دیگری کشف میکنیم: در داخل هسته سلول، اجسام تاب دار کوچکی وجود دارند که کروموزوم نامیده می شوند. به کروموزوم ها «اجسام رنگی» هم می گویند (در زبان یونانی «chroma» به معنی رنگ و«soma» به معنی جسم است).

علت نلم گذاری این اجسام به   کوروموزوم این است که با مواد رنگی به آسانی قابل مشاهده می شوند. کوروموزوم ها حامل ویژگی های اثی یعنی ژن ها هستند.            

 کار دی ان ای در سلول‌ها پیام های ژنتیکی موجود در مولکول دی ان ای در نهایت برای مواردی چون ساخت پروتئین و مولکول‌های رنا در یاخته، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطعه هایی از دی ان ای که پیام های ژنتیکی را باخود حمل می‌کنند ژن نامیده می‌شوند ولی دی ان ای توالی‌های دیگری نیز دارد که برای ساخت خود دی ان ای یا تنظیم استفاده از اطلاعات زنتیکی موجود در ژن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. از لحاظ شیمیایی، دی ان ای از دو رشته طولانی پلیمری با واحدهای ساختاری از جنس نوکلئوتید تشکیل شده‌است که شامل ستون‌هایی از گروه‌های قند و فسفات هستند.اتصال نوکلئوتیدها به هم در زنجیره توسط گروه های هیدروکسیل کربن 3́ قند و́ 2 ریبوز است به این اتصال فسفودی استر می گویند؛ که در نهایت اسکلت دی ان ای ساخته می شود.این دو رشته دی ان ای با هم موازی هستند. مولکول‌های قند از طریق چهار نوع باز آلی به یکدیگر متصل می‌باشند. توالی این چهار باز آلی باعث رمزگذاری رشته زنتیکی می‌شود که این رمزها برا ی ساخت اسید آمینه که واحدهای سازنده پروتئین می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رمز ژنتیکی توسط مولکول رنا [۲] در مرحله برگردان خوانده می‌شود و برای ساخت اسید آمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی ان ای در داخل یاخته به شکل سازه‌هایی به نام فام تن [۳] می‌باشد. دو نسخه از هر فام تن در زمان تقسیم یاخته ساخته می‌شود. فرآیند تکثیر به دو نسخه را نسخه برداری دی ان ای می‌نامند. فام تن در هوهسته ای ها[۴] (جانوران، گیاهان، قارچ‌ها، آغازیان) در بخشی به نام هسته یاخته قرار می‌گیرد در حالیکه در پیش هسته ای ها[۵] (باکتری و آرکی‌ها) در سیتوپلاسم یاخته قرار دارد و جایگاه مشخصی ندارد.

در داخل فام تن پروتئین‌های کروماتینی (کروماتین واحد سازنده دی ان ای می‌باشد) مانند هیستون وجود دارد که وظیفه فشرده سازی دی ان ای و تنظیم بیان ژنها را برعهده دارند. هیستونها تحت تاثیر عوامل گوناگون از جمله استیلاسیون یا دزاستیلاسیون هیستونی بسته یا باز می‌شوند و بدین ترتیب رونویسی از ژنهای ناحیه مربوط به آنها متوقف یا آغاز می‌شود.                       

    ایا میدانید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟  

 آیا میدانید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ویلهلم یوهانسن زیست شناس دانمارکی در سال 1909 ژن ها را نام گذاری کرد . او در این نام گذاری واژه های یونانی را بکار برد، زیرا به آسانی می توانست آ ن ها را با واژه های دیگر ترکیب کند، مانند بسیاری از اصطلاحاتی که امروزه در ژن شناسی به کار می روند: از قبیل ژنوم، فناوری ژن ، ژن درمانی ، یا ژنتیک مولکولی. یوهانسن گمان نمی کرد که نام گذاری او تا این حد گسترش یابد.

آیا میدانید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ساختمان اصلی همه ی سلول ها یکی است. آ

یا میدانید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ در داخل سلول غیر از هسته، اندامک های دیگری وجود دارند که باعث ادامه ی حیات سلول می شوند .

آیا میدانید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پوسته یا غشای سلول محتویات آن را در خود نگه می دارد و تماس و تبادل مواد را با سلول --های دیگر امکان پذیر میکند     

       

     دی ان ای پلیمری است که از رشته‌های تکرار شونده شامل واحدهای سازنده‌ای از جنس نوکلئوتید می‌باشد.1 طول رشته زتجیرهای دی ان ای ۲۲ تا ۲۶ آنگستروم (۲٫۲ تا ۲٫۶ نانومتر) وعرض آن آنگستروم یا (۰٫۳۳ نانومتر) می‌باشد2 اگرچه هر واحد تکرار شونده دی ان ای بسیار کوچک می‌باشد ولی رشته پلیمری دی ان ای ممکن است از میلیون‌ها نوکلئوتید تشکیل شده باشد.برای مثال بزرگترین فام تن انسان، فام تن شماره یک دارای طولی به اندازه ۲۲۰ میلیون باز آلی مکمل می‌باشد.3 دو رشته سازنده دی ان ای ساختار در هم پیچیده‌ای همچون در خت انگور به شکل مارپیچ دارند. یک باز آلی پیوند داده شده به قند نوکلئوزید گفته می‌شود واگر نوکلئوزید از طریق باز خود به گروه فسفات متصل شود نوکلئوتید تشکیل می‌شود.اگر چندین نوکلئوتید با یکدیگر پیوند داده شده باشند به طورمثال در دی ان ای به آن پلی نکلئوتید گفته می‌شود4. رشته‌های دی ان ای از واحدهایی متشکل از قند وگروه فسفات می‌باشد که به صورت متناوب وتکراری در طول رشته قرار گرفتند.5 قند مورد استفاده در دی ان ای دئوکسی ریبوز که نوعی پنتوز(قند پنج کربنی) است تشکیل شده‌است. قندها توسط گروه‌های فسفری به یکدیگر پیوند داده شده‌اند. دی.ان.ای می تواند در شرایط متفاوت به یكی از حالت های زیر دیده شود.     از راست به چپ به ترتیب ZوBوA شکل های مارپیچ دی ان ای حالت A حالتB حالت Z نسبت های کلی کوتاه و پهن بزرگتر و باریکتر طویل و باریک ارتفاع به ازای هرجفت باز 3/2آنگستروم 23/3آنگستروم 8/3آنگستروم قطر مارپیچ 5/25آنگستروم 7/23آنگستروم 4/18آنگستروم جهت چرخش مارپیچ راست گرد راست گرد چپ گرد خمیدگی باز نسبت به محور مارپیچ 19+ 2/1- 9- متوسط چرخش پروانه ای جفت باز 18+ 16+ حدود 0 موقعیت محور مارپیچ شیار بزرگ از میان جفت باز ها شیار کوچک اندازه ی شیار بزرگ بسیار باریک با عمق زیاد پهن و عمق متوسط پهن شده به روی سطح مارپیچ اندازه ی شیار کوچک بسیار پهن ولی کم عمق باریک و عمق متوسط بسیار باریک ولی خیلی عمیق صورت بندی پیوند گلیکوزیدی آنتی آنتی آنتی در Cو سین در G جفت باز در هر دور مارپیچ 11 10 12
حالت B فرم عادی داخل یاخته است. دی ان ای یک مارپیچ راست گردان است .اگر دست راست را بالای مولکول دی ان ای قرار داده به طوریکه انگشت شصت به سمت بالا و در طول محور بلند مارپیچ باشند و انگشتان شیار ها را در مارپیچ دنبال کنند یکی از رشته ها را در جهتی دنبال کنید که انگشت شصت شما اشاره می کند هر جفت باز نسبت به قبلی 36 درجه دور می زند. جا به جا شدگی بازموقعی رخ می دهد که یک باز از زنجیره خارج شود. این امر باعث متیله شدن باز یا حذف باز های آسیب دیده می شود. به نظر می رسد زی مایه دخیل در نوترکیبی هم ساخت ]][۶] و هم چنین ترمیم دی ان ای برای یافتن مکان های هم ساخت یا آسیب دیده شروع به بررسی مولکول دی ان ای وخارج کردن تک تک باز ها می کنند . این عمل انرژی زیادی نیاز ندارد. چرخش پروانه ایحالتی است که باز نسبت به محور بزرگ می چرخد . به طوریکه 2 عضو شرکت کننده در یک جفت باز، همیشه به طور دقیق در یک صفحه نیستند؛ آن ها می توانند یک نظم چرخش پروانه ای به خود بگیرند در این نظم 2 باز در جهت عکس هم حول محور بزرگ جفت باز چرخیده و به جفت باز ویژگی شبیه پروانه می دهد. واسرشته شدن دی ان ای حالتی است که وقتی دی ان ای در دمایی بیش از دمای بدن قرار می گیرد یا در PHبالا قرار دارد حاصل می شود و نیرو های ضعیف بین 2 رشته از بین رفته و 2 رشته باز می شود. 2 رشته ی دی ان ای از آن جایی که به وسیله ی نیروهای ضعیف به هم وصل هستند با حرارت دادن محلول تا دمایی بیش از دمای بدن یا تحت شرایط پی هاش بالا می تواند واسرشته شود. بازسرشته شدن دی ان ای موقعی ایجاد می شود که 2 رشته ی واسرشته شده در شرایط مناسب دوباره به یکدیگر متصل شوند. یکی از دلایل ناهمگنی ژنی در هوهسته ها این است که بعد از وا سرشته شدن با سرعت های متفاوتی به سمت باز سرشته شدن می روند بعضی بسیار سریع (این قطعه ها تعدادشان زیاد است) و بعضی بسیار کند هستند. (این قطعه ها تعدادشان کم است) هیبریدشدگی به معنای این است که 2 رشته از 2 منبع مختلف به یکدیگر متصل شوند حتی یکی از رشته ها می تواندرنا باشد. افزایش جذب حالتی است که در آن میزان جذب نوری دی ان ای افزایش می یابد. بیشترین میزان جذب در 260 nmدیده می شود که در آن باز ها مسئول هستند. با باز سرشته شدن دی ان ای پدیده یكاهش جذبرخ خواهد داد. کاهش جذب به عّلت روی هم قرار گیری باز هاست .اگر دمای محلول دی ان ای تا دمای آب جوش بالا رود چگالی نوری که جذب می شودبه طور قابل توجهی بالا می رود. نقطه ذوب دی ان ای که آن را با Tmنشان می دهند دمایی است که در آن دی ان ای مشابه یخ ذوب می شود و از ساختار نظم دار مارپیچ به ساختار تک رشته ای با نظم کمتر تبدیل می شود. نقطه ی ذوب بستگی به درصد C:Gوقدرت یونی محلول دارد؛ که هرچه بیشتر باشد دما هم افزایش می یابد ذوب شدن پدیده ای تعاونی است. ابرمارپیچ مثبت و منفی:میزان ابرمارپیچ با اندازه گیری اختلاف بین LK°وLK محاسبه می شود که تفاوت اتصال نامیده می شود.اگر مقدار آن برای یک cccدی ان ایبه طور معنی داری غیر از صفر باشداین دی ان ای تحت فشار پیچشی قرار دارد. و گفته می شود این مولکول دارای ابر مارپیچ منفی است و بر عکس اگر LK>LK°باشددارای ابر مارپیچ منفی است.             ژنها و کروموزومها ژن‌ها قطعاتی از یک فام‌تن هستند که اطلاعات مورد نیاز برای یک مولکول دی‌ان‌آ یا یک پلی پپتید را دارند. علاوه بر ژن‌ها، انواع مختلفی از چیدمان‌های گوناگون بر روی فام‌تن‌ها وجود دارد که در همانندسازی، رونویسی و ... شرکت دارند.

سوخت و ساز دی‌ان‌آ سلامت دی‌ان‌آ بیشترین اهمیت را برای یاخته دارد که آن را می‌توان از پیچیدگی و کثرت سامانه‌های آنزیمی شرکت کننده در همانند سازی، ترمیم و نوترکیبی دی‌ان‌آ، دریافت. همانند سازی دی‌ان‌آ با صحت بسیار بالا و در یک دوره زمانی مشخص در طی چرخهٔ یاخته‌ای به انجام می‌رسد. سوخت و ساز آران‌ای رونویسی توسط آنزیم آران‌ای-پلی‌مراز وابسته به دی‌ان‌آ آسان‌سازی می‌شود. رونویسی در چندین گام، شامل پیوند آران‌ای-پلی‌مراز بّ جایگاهی در دی‌ان‌آ به نام برانگیزنده، آ

غاز رونویسی، درازسازی، و پایان، روی می‌دهد. سه گونه آران‌ای ساخته می‌شود. سوخت و ساز پروتئین پروتئین‌ها در یک سازهٔ پیجیده‌ای به نام رناتن، با چیدمان ویژه‌ای از اسیدهای آمینه‌ در فرآیند رمزخوانی از روی آران‌ای پیام‌رسان (ام آر ان ای)، ساخته می‌شوند.          

    تنظیم بیان ژن بیان ژن‌ها توسط فرآیندهایی تنظیم می‌شود که بر روی سرعت ساخت و همچنین نابودی فرآورده‌های ژنی اثر می‌گذارند. بیشتر این تنظیم در گام آغاز رونویسی و به کمک پروتئینهای تنظیمی رخ می‌دهد. رونویسی را برانگیزنده‌های اختصاصی مهار یا تحریک می‌کنند. فن‌آوری دی‌ان‌ای نوترکیبی با استفاده از فن‌آوری دی‌ان‌ای نوترکیبی مطالعه ساختمان و عملکرد ژن بسیار آسان شده‌است.

جداسازی یک ژن از یک فام‌تن بزرگ نیاز دارد به، روشهایی برای برش و دوختن بخشهای دی‌ان‌آ، وجود ناقلین کوچک که قادر به تکثیر خود بوده و ژن‌ها در داخل آنها قرار داده می‌شوند، روشهایی برای ارائه ناقل دارای دی‌ان‌آی خارجی به یاخته‌ای که در آن بتواند تکثیر یافته و گروه‌هایی را ایجاد کند و روشهایی برای شناسایی یاخته‌های دارای دی‌ان‌آی مورد نظر. پیشرفت‌های حاصل در این فن‌آوری، در حال متحول نمودن بس یاری از دیدگاههای پزشکی، کشاورزی و دیگر صنایع می‌باشد. موضوعات مورد بحث در ژنتیک پزشکی و انسانی مطالعه کروموزوم‌ها یا ژنتیک سلولی (Cytogenetics). بررسی ساختمان و عملکرد هر ژن یا ژنتیک بیوشیمیایی و مولکولی. مطالعه ژنوم، سازمان‌یابی و اعمال آن یا ژنومیک (genomics).

بررسی تنوع ژنتیکی در جمعیتهای انسانی و عوامل تعیین کننده فراوانی آللها یا ژنتیک جمعیت. بررسی کنترل ژنتیکی تکامل یا ژنتیک تکامل. استفاده از ژنتیک برای تشخیص و مراقبت از بیمار یا ژنتیک بالینی. مشاوره ژنتیکی که اطلاعاتی پیرامون خطر ابتلا به بیماری را ارائه می‌دهد و در عین حال، حمایت روانی و آموزشی فراهم می‌کند، به حرفه بهداشتی جدیدی تکامل پیدا کرده‌است که در آن تمام کادر مشاغل پزشکی، خود را وقف مراقبت از بیماران و خانواده‌های آنها می‌کنند. علاوه بر تماس مستقیم با بیمار، ژنتیک پزشکی، از طریق فراهم سازی تشخیص آزمایشگاهی، افراد و از طریق برنامه‌های غربالگری (Screening) طراحی شده برای شناسایی اشخاص در معرض خطر ابتلا یا انتقال یک اختلال ژنتیکی، جمعیت را مراقبت می‌کند. ارتباط ژنتیک با سایر علوم ژنتیک علمی است جدید و تقریبا از اوایل سالهای ۱۹۰۰ میلادی با ظهور علوم سیتولوژی و سیتوژنتیک جنبه علمی‌تر به خود گرفته‌است. علم سیتولوژی با ژنتیک قرابت نزدیکی دارد و به کمک این علم می‌توان مورفولوژی، فیزیولوژی و وظایف ضمائم مختلف یک یاخته را مورد بررسی قرار داد.

سیتوژنتیک نیز بخشی از علوم زیستی است که روی کروموزوم، ضمائم یاخته و ارتباط آن با پدیده‌های ژنتیکی بحث می‌کند و در واقع علم دورگه‌ای از سیتولوژی و ژنتیک به شمار می‌رود.     کروموزوم   به زبان ساده می‌توان کروموزوم‌ها را به بسته‌های مواد ژنتیکی تشبیه کرد که درون هستهٔ سلول‌ها ذخیره شده‌اند. و در واقع به شکل مولکول‌های دی‌ان‌ای همراه با پروتئین‌ها هستند که به این بسته‌ها فام‌تن یا کروموزوم گفته می‌شود. پروتئین اصلی که در یوکاریوت‌ها مسئول بسته‌بندی دی‌ان‌ای است هیستون نام دارد. سلول‌های یوکریوتی تعداد مشخصی کروموزوم دارند. مثلاً سلول‌های انسان دارای ۲۳ جفت کرووموزوم می‌باشد. سلول‌های انسان به جز تخمک و اسپرم به صورت دیپلوئید می‌باشند یعنی دارای ۲ سری از کروموزوم‌های همانند می‌باشند. سلول‌های تخمک و اسپرم‌ها پلوئید هستند یعنی دارای یک سری از هر کروموزوم‌ند. سلول‌های پروکاریوتی (پیش هسته‌ای باکتری‌ها) معمولاً دارای یک کروموزوم می‌باشند. البته باکتری‌هایی هم هستند که دارای چند کروموزوم می‌باشند اما این باکتری‌ها نادر هستند. کروموزوم باکتری‌ها به صورت حلقوی است. باکتری‌ها (و برخی مخمرها) علاوه بر کروموزوم اصلی دارای یک یا چند پلاسمید نیز می‌باشند. انسان سالم دارای ۲۳ جفت فام‌تن است. ۲۲ جفت فام‌تن که تعیین‌کننده منش‌های ارثی به غیر از جنس (نر و ماده) است و خودتن (اتوزوم) نامیده می‌شود. یک جفت دیگر را فام‌تن جنسی می‌گویند. فام‌تن‌های جنسی در مردان طبیعی به صورت XY و در زنان طبیعی XX است.    

   کروموزوم همتا به کروموزوم‌هایی می‌گویند که از نظر اندازه، شکل و محتوای ژنتیکی همانند اند.                                                       

    ساختار کروموزوم مواد سازنده کروموزوم دی ان ای و پروتئین می باشد.    

   علت وجود تفاوت ها و شباهت ها برای پی بردن به علت وجود تفاوت ها و شبا هت ها باید ببینیم هر موجود زنده طبق چه فر آیندی به وجود می آید؟ در این فرآیند چه چیزی رخ می دهد؟ چه چیزی ارتباط بین یک نسل و نسل بعدی( والد و فرزند) را بر قرار می سازد؟ هر موجود زنده ای در فر آیند تولید مثل از جاندار شبیه خود به وجود می آید. بنابراین می توان گفت که صفات مختلف طی این فر آیند به طور ارثی از والد به فرزند منتقل میشود. در فرآیند تولید مثل (جنسی ) سلول های جنسی تولید می شوند. همین سلول ها ی جنسی هستند که میان والد و فرزند ارتباط برقرار میسازند. سلول های جنسی نر و ماده طی عمل لقاح با هم ترکیب میشوند و سلول تخم را به وجود می آورند. سلول تخم پس ازرشدو تمایز به فرد کامل تبدیل میشود. در صورتی که قرار باشد صفات ارثی از والد به فرزند منتقل شود. بنابراین عامل این انتقال را باید در سلول های جنسی جستجو کنیم. تذکر: منظور از انتقال صفات این نیست که خود آن صفات از طریق سلول های جنسی به فرزندان منتقل می شوند. مثلا رنگ پوست ، اثر انگشت وصفات دیگردر سلول جنسی وجود ندارد بلکه عامل یا ماده ای که آن صفت را به وجود می آورد در سلول های جنسی وجود دارد و از طریق همین سلول ها به فرزندان منتقل می شود. ماده مذکور از ان جهت که در انتقال صفات ارثی از والدین به فرزندان نقش دارد ماده وراثتی نامیده میشود و همانطور که در درس دوم خواندید این ماده در درون هسته سلول جای دارد.   صفات والدین به گونه ای کاملا متفاوت در فرزندان ظاهر می شوند .چرا؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا دو صفت گروه خونی و اثر انگشت در انسان و چگونگی ظهور متفاوت این صـفات در افراد را مورد بررسی قرار می دهیم سپس علت آن را تشریح خواهیم کرد.   DNA  (دزوکسی ریبونوکلئیک اسید): از واحد هایی به نام نوکلئوتید تشکیل شده است .هر نوکلئوتید از سه جز زیر تشکیل می شود : 1)یک ترکیب فسفردار 2) نوعی قند 3 ) یک باز آلی   چهار نوع باز آلی در دی ان ای وجود دارد که عبارتند از : آدنین A ، تیمین T ، گوانینG و سیتوزینC دی ان ایمولکول بسیار طویلی است که از دورشته تشکیل شده است. طرز قرار گرفتن دو رشته در مقابل هم طوری است که همیشه در مقابل باز A یک رشته ، باز T در رشته دیگر قرار می گیرد و در مقابل باز C یک رشته ، باز Gدر رشته دیگر قرار  می گیرد. بنابراین این دو رشته کاملا مکمل یکدیگرند. همانند دو رشته یک زیپ که کاملا مکمل هم هستند. به دو دلیل زیر می توانیم دی ان ای را ماده وراثتی سلول بنامیم: 1) دی ان ای قادر به همانند سازی است. در فرایند همانند سازی دو رشته دی ان ای از هم جدا می شوند و هر رشته مکمل خود را می سازد.از آن جا که دو رشته اولیه مکمل هم هستند بنابراین دو مولکول دی ان ای حاصل کاملا شبیه هم خواهند بود.در حقیقت از میان چهار مولکول زیستی ،دی ان ای تنها مولکولی است که می تواند شبیه خود را بسازدو آن هم به این دلیل وجود دو رشته مکمل در آن است .   2) دی ان ای حاوی اطلاعات گوناگون است. با توجه به فرایند تقسیم سلولی آنچه که به طور مساوی بین سلول های حاصل تقسیم می شود کروموزوم ها هستند. بنابراین انتقال صفات توسط کروموزوم ها صورت می گیرد .از آن جا که ماده اصلی سازنده کروموزوم ها مولکول های دی ان ای هستند در نتیجه این دی ان ای است که حاوی اطلاعات وراثتی است و قادر است این اطلاعات را از فردی به فرد دیگر منتقل کند. از آن جا که دی ان ای نوعی ترکیب شیمیایی است انجام فعالیت های شیمیایی خاصی را امکان پذیر می سازد.از طرفی دیگر بیشتر واکنش های شیمیایی سلول به کمک آنزیم ها صورت می گیرد.و با توجه به اینکه آنزیم ها ساختار پروتئینی دارند می توان گفت که دی ان ای حاوی دستورات لازم جهت ساخته شدن انواع گوناگون پروتئین ها است . به هر قسمت از دی ان ای که دستور ساخته شدن پروتئین خاصی را می دهد و سبب بروز صفت خاصی می شود ژن گویند . مثلا ژن انسولین ، دستور ساخته شدن پروتئین انسولین را می دهد.            


  مختصری درباره ی ژن شناسی یا ژنتیک ژن‌شناسی  ژنتیک بخشی از دانش زیست‌شناسی است که به وراثت و تفاوتهای جانداران می‌پردازد. بوسیله قوانین و مفاهیم موجود در این علم می‌توانیم به همانندی یا ناهمانندی دو اندامگان نسبت به یکدیگر پی ببریم و بدانیم که چگونه و چرا چنین همانندی یا ناهمانندی در داخل یک جامعه گیاهی و یا جامعه جانوری، بوجود آمده‌است. دانش ژن‌شناسی، دانش جابجایی داده‌های زیستی از یک یاخته به یاخته‌ای دیگر و یا از پدر و مادر به نوزاد و نسلهای آینده می‌باشد. ژن‌شناسی با چگونگی این جابجایی‌ها که باعث نشانگان‌ها، دگرگونی‌ها و همانندی‌ها در اندامگان‌ها می‌باشد، سروکار دارد. دانش ژن‌شناسی به سرشت فیزیکی و شیمیایی این داده‌ها نیز می‌پردازد.        

         تقسیم بندی دانش ژنتیک ژنتیک را می‌توان به هفت گروه تقسیم بندی کرد: ژنتیک مندلی ژنتیک جمعیت ژنتیک مولکولی ژنتیک بالینی ژنتیک رفتاری ژنتیک اصلاح دام ژنتیک پزشکی   فن‌آوری دی‌ان‌ای نوترکیبی با استفاده از فن‌آوری دی‌ان‌ای نوترکیبی مطالعه ساختمان و عملکرد ژن بسیار آسان شده‌است. جداسازی یک ژن از یک فام‌تن بزرگ نیاز دارد به، روشهایی برای برش و دوختن بخشهای دی‌ان‌آ، وجود ناقلین کوچک که قادر به تکثیر خود بوده و ژن‌ها در داخل آنها قرار داده می‌شوند، روشهایی برای ارائه ناقل دارای دی‌ان‌آی خارجی به یاخته‌ای که در آن بتواند تکثیر یافته و گروه‌هایی را ایجاد کند و روشهایی برای شناسایی یاخته‌های دارای دی‌ان‌آی مورد نظر. پیشرفت‌های حاصل در این فن‌آوری، در حال متحول نمودن بسیاری از دیدگاههای پزشکی، کشاورزی و دیگر صنایع می‌باشد.موضوعات مورد بحث در ژنتیک پزشکی و انسانی مطالعه کروموزوم‌ها یا ژنتیک سلولی (Cytogenetics)بررسی ساختمان و عملکرد هر ژن یا ژنتیک بیوشیمیایی و مولکولی.مطالعه ژنوم، سازمان‌یابی و اعمال آن یا ژنومیک (genomics).بررسی تنوع ژنتیکی در جمعیتهای انسانی و عوامل تعیین کننده فراوانی آلل ها یا ژنتیک جمعیت.بررسی کنترل ژنتیکی تکامل یا ژنتیک تکامل استفاده از ژنتیک برای تشخیص و مراقبت از بیمار یا ژنتیک بالینی.مشاوره ژنتیکی که اطلاعاتی پیرامون خطر ابتلا به بیماری را ارائه می‌دهد و در عین حال، حمایت روانی و آموزشی فراهم می‌کند، به حرفه بهداشتی جدیدی تکامل پیدا کرده‌است که در آن تمام کادر مشاغل پزشکی، خود را وقف مراقبت از بیماران و خانواده‌های آنها می‌کنند

علاوه بر تماس مستقیم با بیمار، ژنتیک پزشکی، از طریق فراهم سازی تشخیص آزمایشگاهی، افراد و از طریق برنامه‌های غربالگری (Screening) طراحی شده برای شناسایی اشخاص در معرض خطر ابتلا یا انتقال یک اختلال ژنتیکی، جمعیت را مراقبت می‌کند. ارتباط ژنتیک با سایر علوم ژنتیک علمی است جدید و تقریبا از اوایل سالهای ۱۹۰۰ میلادی با ظهور علوم سیتولوژی و سیتوژنتیک جنبه علمی‌تر به خود گرفته‌است. علم سیتولوژی با ژنتیک قرابت نزدیکی دارد و به کمک این علم می‌توان مورفولوژی، فیزیولوژی و وظایف ضمائم مختلف یک یاخته را مورد بررسی قرار داد. سیتوژنتیک نیز بخشی از علوم زیستی است که روی کروموزوم، ضمائم یاخته و ارتباط آن با پدیده‌های ژنتیکی بحث می‌کند و در واقع علم دورگه‌ای از سیتولوژی و ژنتیک به شمار می‌رود.   ژنتیک مندلی بر اساس پژوهش‌های مِندل که در ۱۸۶۶ انتشار یافت، هر فرد جاندار برای هر صفت خود دو حالت(آلل) دارد که یکــی از آن‌ها را از پدر و دیگری را از مادر دریافت کرده‌است. اصطلاح ژنوتیپ اشاره به نوع آلل‌های هر فرد[۵۰]، و فنوتیپ اشاره به شکل بروز آن آلل‌ها دارد.[۵۱] مندل افراد خالص را که دو آلل یکسان داشتند هُموزایگوت، و افرادی را که دو آلل متفاوت داشتند هِتِروزایگوت می‌نامید. هموزایگوت‌ها ناشی از خودلقاحی بودند و P نامیده می‌شدند. دودمان‌های هتروزایگوت F1 و F2 نیز به ترتیب از دگرلقاحی و خودلقاحی نسل پیشین خود حاصل می‌شدند. مندل آللی را که در F1 اثر خود را به طور کامل نشان می‌داد غالب، و آللی را که تنها در F2 ظاهر می‌شد مغلوب نام نهاد. بر اساس این تحقیقات قوانین سه‌گانه مشهور به قوانین مندل یا قوانین وراثت پایه‌ریزی شدند: قانون اوّل یا قانون یکنواختی، قانون دوم یا تفکیک، و قانون سوم یا جورشدن مستقل.  

     تولید مثل و وراثت   موضوع علم وراثت مطالعه درباره انتقال صفات از والدین به فرزندان و نیز بررسی تفاوت ها و شباهت هایی است که بین آن ها وجود دارد. زیست شناسان با استفاده از شباهت ها و تفاوت هایی که بین موجودات زنده مختلف وجود دارد آن ها را در گونه های مختلفی جای می دهند. نکته : گونه شامل افرادی است که قادرند با یکدیگر آمیزش کنند و افرادی به وجود آورند که آن ها نیز می توانند تولید مثل کنند.        

    1.گروه های خونی چگونه گروه خونی کشف شد: انتقال خون از فردی به فرد دیگر در بعضی از موارد باعث مرگ شخص گیرنده خون می شود. گلبول های قرمز خون گیرنده به همدیگر می چسبند و لخته ایجاد می کنند این لخته مسیر جریان خون را می بندد و باعث مرگ شخص گیرنده می شود. لنداشتاینر ،پزشک آلمانی ،علت ایجاد لخته خون را کشف کرد. او در سال 1900 پی برد که در خون افراد نوعی ترکیب شیمیایی وجود دارد که در افراد مختلف، متفاوت است و علت تشکیل لخته خون نیز همین است. شناخت ترکیب شیمیایی توسط لند اشتاینرمنجر به تقسیم خون افراد به چهار گروه متفاوت شد. دو نوع ماده به نام مادهA وB بر روی گلبول های قرمز خون انسان یافت می شود بر اساس وجود یا عدم وجود این دو ماده، خون افراد را به چهار گروه تقسیم می کنند مادهAباعث تولید ماده ضدA در سرم خون فردB می شود و مادهB باعث تولید ماده ضدB در سرم خون فرد A می شود. تذکر: همانطور که می بینید یکی از چهار گروه خونی در افراد ظاهر می شود بنابراین اگر والدی با گروه خونیAB صاحب فرزندی با گروه خونیB شد تعجب نکنید این همان ظهور متفاوت صفات والدین در فرزندان است که در بالا مطرح کردیم .    

.اثر انگشت چرا پلیس برای تشخیص مجرمان از اثر انگشت آنان استفاده می کند؟چرا از صفات دیگر بهره نمی جوید ؟ دومورد زیر علت کار پلیس را توجیه می کند:  

1.اثر انگشت هر فرد مخصوص خود اوست .در همین کشورما شما می توانید افراد زیادی را پیدا کنید که گروه خونیO دارند و لی شما حتی در جهان نمی توانید دو فرد را پیدا کنید که اثر انگشت یکسانی داشته باشند. 2.اثر انگشت در تمام عمر تغییر نمی کند.صفات زیادی در ما وجود دارد که در تمام عمر تغییر نمی کند مثل گروه خونی .ولی بعضی صفات مثل طول قد یا رنگ مو و ....... صفات متغیری هستند . تذکر : با بررسی صفت اثر انگشت مانند گروه خونی دیگر ظهورمتفاوت صفات والدین در فرزندان باید برای شما قابل درک باشد .مخصوصا در صفت اثر انگشت این قضیه برای شما محسوس تر خواهد بود.وقتی هر فرد اثر انگشتی مخصوص به خود دارد چگونه ممکن است والد و فرزند اثر انگشت یکسانی داشته باشند؟   محیط و وراثت بروز صفات ارثی علاوه بر وراثت تحت تاثیر محیط نیز است . گرچه محیط نمی تواند هر صفتی را تحت تاثیر قرار دهد. بعضی صفات صرفا تحت تاثیر وراثت هستند . مثلا گروه خونی .اگر گروه خونی شماازنوع A است درصورت تغییر محیط زندگی ، شما باز هم همین گروه خونی را خواهید داشت . بعضی صفات علاوه بر وراثت تحت تاثیر محیط نیز هستند . مثل طول قد . طول قد ما تحت تاثیر هورمونی به نام هورمون رشد است .اگر با انجام ورزش هایی مثل والیبال یا بسکتبال قد ما افزایش می یابد به دلیل تاثیر این فعالیت ها (محیط) روی ژنی است که هورمون رشد را می سازد.و اگر برخی افراد به طور طبیعی قد شان بسیار بلند است به خاطر این است که ژن سازنده هورمون رشد در آن ها بسیار فعال است. و هورمون رشد به میزان زیادی در آن ها تولید می شود.در افراد قد کوتاه عکس این قضیه رخ می دهد.      

       اساس سلولی وراثت   طرح شماتیک از رابطه کروموزوم،دی ان ای و ردیف جفت‌بازهای ژن. ساختار کروموزوم بر اساس «مدل گردنبند مروارید» توصیف می‌شود، که نخ را دی ان ای و نوکلئوزوم‌ها(دانه‌ها)ی آن را دی ان ای احاطه شده به وسیله پروتئین تشکیل می‌دهد. اساس سایتوژنتیکی وراثت بر اساس فرضیه سال ۱۹۰۲ ساتون و بوواری مبنی بر اینکه کروموزوم‌ها، ماده ژنتیکی را طی لقاح حمل می‌کنند، شکل گرفت؛ با این وجود اساس مولکولی وراثت همچنان نامشخص باقی ماند، چرا که ماهیت بیوشیمیایی ماده ژنتیکی مشخص نشده بود.        

   اساس مولکولی وراثت آزمایش‌های اِیوری به درک اساس مولکولی وراثت کمک شایانی کرد. او در ۱۹۴۴ دریافت که ماده ژنتیکی نوعی نوکلئیک اسید به نام دی ان ای است. ساختار فضایی مولکول دی ان ای در ۱۹۵۳ توسط واتسون و کریک تشریح شد. بر اساس «مدل مارپیچ دوگانه» واتسون و کریک، مولکول دی ان ای همچون نردبانی مارپیچ است که هر پله آن را یک جفت باز، و دو نرده آن را توالی‌های قند-فسفات تشکیل می‌دهد. باز مذکور یک پورین(آدنین A یا گوانین G)؛ یا پیریمیدین(سایتوزین C یا تیمین T) است. قند مذکور نیز پنتوزی به نام دئوکسی‌رایبوز است. به منظور همانندسازی دی ان ای دو رشته این مولکول می‌بایست توسط آنزیم هلیکاز از هم باز شوند..[۵۰] بر این اساس ژن به صورت تک‌رشته‌ای که به عنوان الگو برای همانندسازی قرار می‌گیرد، بررسی می‌شود. ژن متشکل از توالی‌های اگزون و اینترون است که همچون واگن‌های قطار دنبال هم سوار شده‌اند. از آنجا که مولکول‌های قند و فسفات در رمزگذاری صفات نقشی ندارند، یک ژن را می‌توان تنها توسط بازهایش به صورت‌هایی چون...AUGCCTA نمایش داد. نقش وراثت در تکامل صفات برای جزئیات بیش‌تر درباره این بخش از مقاله, ژنتیک تکاملی را ببینید. مطابق با نظریه ۱۹۴۰ بیدل و تِیتوم تحت عنوان «نظریه یک ژن-یک آنزیم»،

هر ژن رمز ساخت یک آنزیم را داراست. این نظریه امروزه به صورت «نظریه یک ژن-یک پلی‌پپتید»، تصحیح شده‌است. نتیجه تکاملی توارث آن‌است که ژن‌ها رمز ساخت پروتئین‌ها را حمل می‌کنند، و پروتئین‌ها مسئول واکنش‌های جنینی و پس از تولد موثر در صفات ساختاری، فیزیولوژیک، بیوشیمیایی و رفتاری(در مورد سلول‌های مغزی) جانداران هستند. این صفات شانس بقا و تولیدمثل را به درجات مختلفی تحت تثیر قرار می‌دهند؛ و در نتیجه فراوانی آلل‌ها طی نسل‌های متمادی تغییر می‌کند. ]نظریه تکاملی لامارک برای مدتها به علت مردود شمرده شدن وراثت صفات اکتسابی مطرود بود؛ با وجود این یافته‌های چند دهه اخیر نشان داده‌اند که برخی صفات اکتسابی می‌توانند بدون تغییر در توالی نوکلئوتیدهای دی ان ای به ارث برسند. سازوکارهای این نوع توارث از قبیل متیلاسیون دی ان ای، خاموش شدن ژن از طریق تداخل RNA، و ساختمان سوم پروتئینی در پریون‌ها؛ همگی تحت عنوان توارث اپی‌ژنتیک طبقه‌بندی می‌شوند و در تکامل نقش دارند[۵۶]. همچنین به جز توارث اپی‌ژنتیک؛ اقسام توارثی دیگری نیز در تکامل شرکت می‌کنند که مستقیما تحت کنترل ژن‌ها نیستند و از جمله آن‌ها می‌توان به DIT و سیمبیوژنز اشاره نمود.  لغت‌شناسی کلمهٔ وراثت در ابتدا در زمینهٔ وسیع‌تری مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ چرا که مرز میان صفات اکتسابی و صفات ژنتیکی به درستی مشخص نبود. این دو تعریف تنها در اواخر قرن نوزدهم از هم جدا شدند.امروزه وراثت از مباحث علم ژنتیک است.            

        جهش جهش یا موتاسیون یک تغییرِ ژنتیکیِ است که صفاتِ زیستی بعضی از افرادِ یک گونه را تغییر می‌دهد. به عبارتِ دقیق تر، جهش‌ها تغییراتی در توالیِ دی ان ای هستند. جهش‌ها می‌توانند در هر ناحیه‌ای از دی ان ای رخ دهند.  در هر یک از فعالیتهای سلولی نظیر فرایندهای همانندسازی، رونویسی، ترجمه، ترکیب مجدد یا نوترکیبی کروموزومها و بروز و ظهور اطلاعات ژنتیکی احتمال خطا و اشتباه وجود دارد. در مواردِ نادر ممکن است تغییرِ خود بخودی در قسمتی از دی ان ای رخ دهد. این تغییر که جهش نامیده می‌شود، ممکن است تغییر در رمز ایجاد نموده و به تولیدِ یک پروتئین ناقص منجر شود. گاهی نتیجهٔ خالص به صورت ِ تغییری در ظاهرِ فرد و یا تغییری در یک شاخص قابلِ اندازه گیریِ موجود زنده، بنامِ ویژگی یا صفت مشاهده می‌گردد. طی فرایند جهش، یک ژن ممکن است به دو یا چند شکلِ متفاوت به نامِ آلل تغییر یابد.  

 انواع جهش می‌توان جهش‌ها را بسته به این که چه تاثیری بر فنوتیپ موجود زنده وارد می‌کنند، به سه دسته تقسیم نمود: جهش‌های مضر (detrimental): به جهش‌هایی گفته می‌شود که شایستگیِ فرد را کاهش می‌دهند. جهش‌های مضر غالباًاز جمعیت حذف می‌شوند زیرا انتخاب طبیعی بر علیهِ افرادِ واجدِ این گونه جهش‌ها عمل می‌کند. جهش‌های خنثی (neutral): جهش‌های خنثی آنهایی هستند که تاثیراتِ فنوتیپیکِ آنها نه سودمند است و نه مضر و معمولاً توسطِ انتخابِ طبیعی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند و به عنوانِ نتیجهٔ یک شکافِ ژنتیکی ممکن است در جمعیت باقی بمانند یا از بین بروند. جهش‌های مفید (benefical): جهش‌های سودمند آنهایی هستند که آلل‌های حاصله به دلیلِ اینکه سازگاری فردِ حاملِ جهش را افزایش می‌دهند، باقی می‌مانند. نهایتاً این جهش‌ها تمایل دارند که در جمعیت تثبیت شوند. طی فرایند تثبیت، یک آلل جایگزینِ آللِ دیگری می‌شود.      

       جهش‌های زیان آور و سودمند بیشتر جهش‌ها از نظرِ ارزش بقاء زیان آور یا بی فایده‌اند، از آنجاییکه ما و دیگر موجوداتِ زنده فرآوردهٔ انتخابِ طبیعی هستیم، مجموعهٔ ژن‌های موجودِ ما باید نزدیک به آن چیزی باشد که محیطی که ما و اجدادِ ما در آن زیسته‌ایم آن را بیشتر ایجاب می‌کرده‌است. علاوه بر این، مجموعهٔ کاملِ ژن‌های موجود در یک فرد، باید ترکیبِ متوازنی را بوجود آورده باشند. بنابراین اگر بسیاری از این ژن‌ها جهش پیدا کنند، احتمال اینکه توازنِ موجود برقرار بماند بسیار اندک خواهد بود. از این رو به ندرت، جهش‌ها باعثِ ایجادِ تغییرات مفید در ژن‌ها می‌شوند. اما در موارد به نسبت نادری نیز این این جهش‌ها سودمند هستند. برخی از این جهش‌ها به جانوران در رقابت با دیگران برتری می‌دهند. در این گونه موارد، افرادی که دارای ژن‌های جهش یافته هستند باقی می‌مانند و افرادی که فاقد آنها هستنند از میان خواهند رفت. این فرایند هم علتِ تغییراتِ جزئی در درونِ یک گونهٔ معین و هم بسیاری از تغییراتِ عمده‌ای را که منجر به از بین رفتنِ کاملِ یک گونه می‌شود توضیح می‌دهد.      

   علت وقوع جهش وقوعِ جهش، گوناگونیِ ژنتیکی را در جمعیت افزایش می‌دهد. جهشِ جدیدی که به سلول‌های جنسی (گامت‌ها) منتقل می‌گردد، به دلیلِ جانشین شدنِ آللی با آللِ دیگر، بلافاصله باعثِ بروزِ تغییراتی در مجموعِ آلل‌های (خزانهٔ ژنی) یک جمعیت می‌شود. در یک دورهٔ طولانی، جهش برای وقوعِ تطور زیستی(فرگشت) بسیار مهم است، زیرا جهش منبعِ اصلی تفاوت‌های ژنتیکی است که به عنوانِ مادهٔ خام برای انتخابِ طبیعی عمل می‌کند.      

            بیماری‌های ژنتیکی بیماری‌های ژنتیکی در اثر وقوع انواع مختلف جهش‌ها (جهش‌های نقطه‌ای، حذف، تعویض، مضاعف شدن، جابجایی و معکوس شدن)، در ژن‌ها ایجاد می‌شوند. این جهش‌ها ممکن است در توالی‌های ساختاری ژن و یا توالی‌های تنظیمی روی دهند. جهش در توالی‌های ساختاری ممکن است باعث بیان پروتئینی شود که فعالیت زیستی آن کاهش یافته و یا از بین رفته‌است. برخی جهش‌ها در توالی‌های ساختاری باعث بیان پروتئین‌هایی می‌شوند که دارای فعالیت زیستی جدیدی هستند. این نوع جهش‌ها، جهش‌های نئومورف (نوریخت) نامیده می‌شوند. برای مثال، در بیماری هانتینگتون، جهش نئومورف در ژن کد کننده پروتئین هانتینگتین، منجر به بیان پروتئینی می‌شود که دارای خواص جدیدی است. این پروتئین‌های جهش یافته با اتصال به یکدیگر، توده‌های درون سلولی ایجاد می‌کنند که باعث بیماری هانتینگتون می‌شوند. در صورتیکه جهش در توالی‌های تنظیمی واقع شود، میزان بیان ژن تغییر کرده و در نتیجه ژن از میزان عادی بیشتر و یا کمتر بیان می‌شود. در برخی موارد تغییر در الگوی متیلاسیون توالی‌های تنظیمی، بر میزان بیان ژن تأثیر می‌گذارد. به جهشی که باعث افزایش بیان ژن می‌شود، جهش هیپرمورف و به جهشی که منجر به کاهش بیان ژن می‌شود، جهش هیپومورف، گفته می‌شود. برخی جهش‌ها در توالی‌های تنظیمی، به طور کلی مانع از بیان ژن می‌شوند. این جهش‌ها آمورف (بی‌شکل) نامیده می‌شوند.          

       دووریس : در اوایل قرن بیستم یك دانشمند هلندی به نام دووریس نظریه ی جهش را ارائه داد. دووریس معقتد بود، صفاتی بطور ناگهانی در یك فرد ظاهر می شوند و این صفات قابل انتقال به نسل های بعدی نیز هستند. جاندارانی را كه در آن ها صفات جدید بوجود می آید در اصطلاح جهش یافته می نامند. صفات جدیدی كه در یك جهش بوجود می آیند اغلب مضر هستند و سبب نابودی جاندار می شوند، گاهی به ندرت در یك جهش صفات مفیدی هم ظاهر می شدند. جاندارانی كه در آن ها یك یا چند صفت مفید ظاهر می شود. نسبت به همنوعان خود سازگاری بیشتری با محیط پیدا می كنند و رفته رفته تعداد آن ها در محیط افزایش پیدا می كند.

    چگونگی بروز جهش : می دانید كه صفات ارثی از طریق كروموزوم ها داخل هسته به ارث می رسند. مشاهد هی دقیق كروموزم ها هم نشان داده است كه ماده ی اصلی زنده ی آن ها، مولكول های دی ان ای است كه در سلول های همه ی جانداران وجود دارد و امروزه آن ها را عوامل بوجود آورنده صفات مختلف در همه ی جانداران می شناسیم. پس اگر قرار باشد تغییر در صفات جانداران پدید آید. این تغییر (جهش) باید در ساختمان دی ان ای اثر بگذارد. دی ان ای مولكولی بسیار با ثبات است و ساختمان كم تر دچار تغییر می شود عواملی كه سبب بروز تغییر در ساختمان چنین مولكولی می شوند، باید بسیار قوی باشند. مواد رادیو اكتیو بعضی از ماد شیمیایی و دارویی را از جمله ی این عوامل می دانند. شواهد تغییر : وجود شباهت های فراوان در میان جانداران حاكی از وابسته بودن آن ها به همدیگر است. البته، شباهت میان جانداران یك گروه زیادتر از شباهت میان جانداران گروههای دور از هم است. بدیهی است كه ساختمان اندام های داخلی مانند دستگاههای تنفس، گردش خون، كلیدها و غیره هم در آن ها بسیار شبیه است و همگی فعالیت های حیاتی مانند تغذیه، تنفس ،‌و غیره را به یك شكل انجام میدهند. چنین شباهتی به ترتیب در میان افراد گروههای دیگر مهره داراین كمتر می شود. با این حال، میان این گروهها شباهت زیاد دارند.    

    تاریخچه برای نخستین بار، گرگور مندل با پایه‌گذاری قوانین وراثت در قرن نوزدهم مدلی برای نشان دادن نحوهٔ انتقال صفات از والدین به فرزندان در پیشنهاد داد. از آن‌جا که ماهیت مادهٔ ژنتیکی که عامل انتقال خصوصیات است، در آن زمان مشخص نبود، این پیشنهاد رد شد.با این حال، هم‌زمان با کارهای مندل، آزمایش‌هایی اهمیت نقش کروموزومها را در انتقال صفات ثابت کرد.در سال ۱۹۴۳، اسوالد ایوری مولکول دی‌ان‌ای در کروموزوم‌ها را به عنوان ماهیت مادهٔ ژنتیک شناسایی کرد. سرانجام مدل واتسون و کریک در سال ۱۹۵۳ اطلاعات کافی را برای درک و تصحیح قوانین مندل در اختیار دانشمندان قرار داد.     یوهان گرگور مندل (Johann Gregor Mendel) زمینه فعالیت ژنتیک ملیت اتریش تولد هاینزندرف، ۳۱ تیر ۱۲۰۱ مرگ برنو، ۱۶ دی ۱۲۶۲ دلیل شهرت قوانین وراثت  

  یوهان گرگور مندل (به آلمانی: Johann Gregor Mendel) کشیشی اتریشی است که به عنوان پدر دانش ژنتیک نوین شناخته می‌شود. گرگور مندل در سال ۱۲۴۴ توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات وراثتی را که حاصل آزمایش‌هایش روی گیاه نخود فرنگی بود، شناسایی کند. ولی از آنجایی که در جامعه علمی آن زمان بسیاری از افراد با نفوذ همچنان نظریات داروین و لامارک را صحیح می‌پنداشتند به دیدگاه‌ها و کشفیات او اهمیت چندانی ندادند و نتایج کارهای مندل به دست فراموشی سپرده شد. به نظر می‌رسید، پرونده این دانش رو به بسته شدن است. در سال ۱۹۰۰ میلادی کشف مجدد قوانین ارائه شده از سوی مندل، توسط درویس، شرماک و کورنز باعث شد که نظریات او مورد توجه و قبول قرار گرفته و مندل به عنوان پدر علم ژنتیک شناخته شود. بعد از کشف مجددِ کارهای مندل در ابتدای این قرن، خیلی سریع به این موضوع پی برده شد که اصولِ اساسیِ وراثت که وی در نخود کشف کرده بود در گونههای گیاهی و جانوریِ دیگر نیز می‌تواند موردِ استفاده قرار گیرد.        

          نتیجه گیری با خواندن این تحقیق نتیجه میگیریم که : عوامل اصلی تمام شباهت های بین انسان ها از راه ژن به نسل های بعد منتقل می شود ، و این ردپای ژنی یا وراثتی از پدر و مادر به فرزندان آینده انتقال میابد .جانداران از اجداد قدیمی و مشتركی بوجود آمده اند. تغییرات در جمعیت های جانداران پدید می آیند نه در افراد، زیرا فردیكه پس از مدت كم و بیش كوتاهی می میرد اما نسل و جمعیت باقی می ماند. زندگی از حالت ساده و ابتدایی به صورت پیچیده تری تحول یافته است.      

منابع               سایت:  fa.wikipedia.org    www.daneshjo.ir

کتاب

تاریخ نشر : 1390

عنوان کتاب : ژن و ژنتیک                                                                                               

     نام مترجم : کمال بهروزکیا    شماره ی جلد: 43     نوبت چاپ : 2        نام نشر : قدیانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 15 اردیبهشت 1393 :: نویسنده : مهــشیــد آقــایـــی زاد
نظرات ()
جمعه 4 اسفند 1396 05:21 ب.ظ
سلام همکاران، پاراگراف دلپذیر و دلپذیر
استدلال ها در این محل اظهار نظر شده است، من واقعا از این کار لذت می برم.
دوشنبه 27 شهریور 1396 01:35 ب.ظ
Hello would you mind sharing which blog platform you're working with?
I'm going to start my own blog soon but I'm having a tough
time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm
looking for something unique. P.S Apologies for
being off-topic but I had to ask!
دوشنبه 13 شهریور 1396 07:27 ق.ظ
As the admin of this web site is working, no doubt very soon it will be renowned,
due to its feature contents.
یکشنبه 12 شهریور 1396 01:02 ق.ظ
Hey there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 4!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Carry on the outstanding work!
سه شنبه 17 مرداد 1396 12:20 ق.ظ
You really make it appear really easy along with your presentation however I find this topic to be actually one thing that I believe
I would by no means understand. It seems too complicated and
extremely extensive for me. I'm looking ahead in your subsequent submit,
I'll attempt to get the grasp of it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر